Význam barev

 

Milí přátelé, tento článek pro Vás není rozhodně ničím novým, ale podle mého názoru je dobré toto zmínit, protože je to jedno z hlavních vodítek, jak se při koupi nové kabelky a nebo oblečení rozhodovat.

Barvy mají velkou sílu, jak pozitivní tak i negativní a jejich vliv na náš každodenní život se rozhodně nevyplatí podceňovat.

Psychologie barev se zabývá vztahem mezi barvami a lidským chováním, emocemi a psychikou. Barvy mohou mít vliv na naše nálady, chování a dokonce i na naše zdraví.

Některé barvy jsou spojovány s určitými emocemi a vlivy, například:

Oranžová barva je živá a energická barva, která vzniká smícháním žluté a červené barvy. Má mnoho charakteristik, z nichž některé jsou:

 1. Vitalita a energie: Oranžová barva je velmi energická a přináší pocit vitality a nadšení.

 2. Radost a štěstí: Oranžová barva může být spojována s pocitem štěstí a radosti, což ji dělá ideální pro oslavy a slavnosti.

 3. Kreativita: Oranžová barva podporuje kreativitu a inspiraci a může být použita k podpoře tvořivého myšlení.

 4. Hřejivost: Oranžová barva má teplý tón, který může vytvářet pocit hřejivosti a pohodlí.

 5. Povzbuzení: Oranžová barva může pomoci povzbudit a podpořit fyzickou aktivitu, což ji dělá populární v oblastech jako sportovní a tělovýchovné aktivity.

 6. Nápaditost: Oranžová barva může vyjadřovat originalitu a nápaditost, což ji činí oblíbenou volbou pro inovativní projekty.

 7. Citlivost: Oranžová barva může být také spojována s citlivostí a péčí o ostatní, což ji dělá populární v oblastech, jako jsou sociální služby nebo lékařství.

Celkově lze říci, že oranžová barva je aktivní, přátelská a inspirující barva, která může přinést radost a kreativitu do různých situací.

 Modrá barva:

 1. Klid a stabilita: Modrá barva může evokovat pocit klidu, harmonie a stability, což ji činí oblíbenou volbou pro design interiérů a exteriérů.

 2. Důvěryhodnost: Modrá barva je spojována s důvěryhodností, což ji činí oblíbenou volbou pro firmy a instituce, které chtějí vytvářet dojem serióznosti a spolehlivosti.

 3. Moudrost a intelekt: Modrá barva může být spojována s moudrostí, intelektem a vzděláním, což ji dělá populární volbou pro školy, univerzity a knihovny.

 4. Kreativita: Modrá barva může podporovat kreativitu a inspiraci, což ji dělá vhodnou pro umělecké projekty a design.

 5. Důstojnost: Modrá barva může vytvářet dojem důstojnosti a elegance, což ji dělá vhodnou volbou pro formální události a oblečení.

 6. Zdraví: Modrá barva je spojována s chladem a klidem, což ji dělá vhodnou pro prostředí, která mají poskytovat pocit zdraví a odpočinku, jako jsou například nemocnice.

 7. Spiritualita: V některých kulturách je modrá barva spojována s duchovními hodnotami a mystikou, což ji činí vhodnou volbou pro duchovní praktiky a rituály.

Černá barva:

 1. Elegance a sofistikovanost: Černá barva je spojována s elegancí, sofistikovaností a luxusem, což ji činí oblíbenou volbou pro formální události a oblečení.

 2. Moc a autorita: Černá barva může vytvářet dojem moci a autority, což ji činí populární volbou pro obchodní a politické instituce.

 3. Smutek a neštěstí: V některých kulturách je černá barva spojována se smutkem, neštěstím a smrtí, což ji činí vhodnou volbou pro pohřební obřady a smuteční rituály.

 4. Neutrálnost: Černá barva je považována za neutrální barvu, což znamená, že se snadno kombinuje s jinými barvami a může být použita v mnoha různých kontextech.

 5. Tajemno a tajuplnost: Černá barva může vytvářet dojem tajemna a tajuplnosti, což ji dělá populární volbou pro filmy, knihy a jiné umělecké projekty.

 6. Ochrana a bezpečnost: V některých kulturách se černá barva spojuje s ochranou a bezpečností, což ji činí vhodnou volbou pro ochranné prvky jako jsou například helmy a ochranné brýle.

 7. Móda: Černá barva je stále velmi oblíbená v módním průmyslu a často se používá pro minimalistické a moderní designové prvky.

Bílá barva:

 1. Čistota a nevinnost: Bílá barva je spojována s čistotou a nevinností, což ji dělá vhodnou volbou pro svatební obřady a dětské pokojíčky.

 2. Jasná a světlá: Bílá barva má vlastnost být jasnou a světlou barvou, což ji činí populární volbou pro design interiéru a exteriéru.

 3. Minimalismus: Bílá barva může být spojována s minimalismem a jednoduchostí, což ji dělá populární volbou pro moderní a minimalistický design.

 4. Čistota myšlení: Bílá barva může symbolizovat čistotu myšlení a idejí, což ji činí oblíbenou volbou pro design kanceláří a pracovních prostorů.

 5. Mír a harmonie: Bílá barva může evokovat pocit míru a harmonie, což ji dělá populární volbou pro meditační a relaxační prostory.

 6. Vědění a moudrost: V některých kulturách se bílá barva spojuje s věděním a moudrostí, což ji dělá vhodnou volbou pro knihovny a učebny.

 7. Nový začátek: Bílá barva může symbolizovat nový začátek, čistou stránku, a tak je vhodnou volbou pro období obnovy, jako jsou například Nový rok nebo jaro.

Červená barva:

 1. Vášeň a láska: Červená barva je nejčastěji spojována s vášní a romantikou. Je to barva lásky, která evokuje silné emoce a pocity.

 2. Energie a vitalita: Červená barva je spojována s energií a vitalitou, což ji činí vhodnou pro sportovní a fyzicky náročné aktivity.

 3. Nebezpečí a varování: Červená barva může být také vnímána jako varování nebo značka nebezpečí. Tato asociace se často využívá v dopravních značkách a označeních pro nebezpečné materiály.

 4. Výkon a síla: Červená barva je spojována s výkonem a silou, což ji činí populární volbou pro firemní loga a propagaci výrobků.

 5. Zápal a nadšení: Červená barva může symbolizovat zápal a nadšení, což ji dělá vhodnou volbou pro motivující a povzbuzující prostředí.

 6. Zdraví a krása: V některých kulturách se červená barva spojuje se zdravím a krásou. Červené ovoce a zelenina jsou například považovány za zdravé a prospěšné pro tělo.

Zelená barva je obecně spojována s přírodou a rostlinstvem. Zde jsou některé z nejčastějších významů a charakteristik, které jsou s touto barvou spojovány:

 1. Harmonie a rovnováha: Zelená barva je často vnímána jako barva rovnováhy a harmonie, která pomáhá uklidňovat a harmonizovat mysl a tělo.

 2. Rostliny a příroda: Zelená barva je spojována s rostlinami a přírodou, což ji dělá populární volbou pro propagaci zemědělství, ekologie a udržitelného rozvoje.

 3. Naděje a optimismus: Zelená barva je také spojována s nadějí a optimismem. Může to být proto, že zelená barva evokuje pocit nového růstu a obnovy.

 4. Zdraví a klid: V psychologii barev je zelená barva také považována za uklidňující a léčivou, což ji dělá populární volbou pro lékařské zařízení, wellness a další zdravotnické zařízení.

 5. Prosperita a bohatství: V některých kulturách se zelená barva spojuje s prosperitou a bohatstvím.

 6. Ekologická odpovědnost: V dnešní době je zelená barva také spojována s ekologickou odpovědností a udržitelností. To se projevuje v propagaci ekologických produktů a zeleného životního stylu.

Žlutá barva je světlá, výrazná a energická barva. Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších významů a charakteristiky, které jsou spojeny s touto barvou:

 1. Radost a štěstí: Žlutá barva je často spojována s pozitivními emocemi, jako jsou radost, štěstí a optimismus. Může evokovat slunce a jasné, letní dny.

 2. Kreativita a inspirace: Žlutá barva může podporovat kreativitu a inspiraci. Tato barva může být vhodná pro prostředí, ve kterých se vyskytují tvůrčí aktivity, jako jsou umělecké dílny, designové studia a podobně.

 3. Pozornost a aktivita: Žlutá barva může také být spojována s pozorností a aktivitou. Může to být proto, že žlutá barva je velmi výrazná a snadno přitahuje pozornost.

 4. Komunikace a interakce: Žlutá barva může také podporovat komunikaci a interakce mezi lidmi. Může to být proto, že žlutá barva vytváří pocit radosti a optimismu, což může pomoci snížit napětí a zlepšit mezilidské vztahy.

 5. Energie a síla: Žlutá barva může být také spojována s energií a silou. Může to být proto, že žlutá barva evokuje slunce, které dodává energii a sílu.

Celkově lze říci, že žlutá barva je spojována s pozitivními emocemi a vlastnostmi, jako jsou radost, štěstí, kreativita a energie. Žlutá barva může být vhodná pro prostředí, ve kterých se vyskytují tvůrčí aktivity a kde je potřeba podporovat komunikaci a mezilidské vztahy.

Fialová barva je považována za barvu duchovnosti, mystiky a kreativity. Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších významů a charakteristiky, které jsou spojeny s touto barvou:

 1. Duchovnost: Fialová barva je často spojována s duchovními záležitostmi. Tato barva je často používána v náboženských ceremoniích a je považována za barvu spirituálního probuzení.

 2. Kreativita: Fialová barva je také spojována s kreativitou a inspirací. Tato barva může podporovat tvůrčí myšlení a umožnit projevení kreativních nápadů.

 3. Luxus a bohatství: Fialová barva může také evokovat pocit luxusu a bohatství. Historicky byla fialová barva spojována s královskou rodinou a byla považována za velmi vzácnou a drahocennou.

 4. Mystika a spiritualita: Fialová barva je také často spojována s mystikou a spirituality. Může to být proto, že fialová barva evokuje pocit tajemna a nevysvětlitelnosti.

 5. Originalita a nezávislost: Fialová barva může také podporovat pocit originality a nezávislosti. Může to být proto, že fialová barva je méně běžná než jiné barvy a tak může být spojována s jedinečností a odlišností.

Celkově lze říci, že fialová barva je spojována s duchovností, kreativitou, originalitou a luxusem. Tato barva může být vhodná pro prostředí, kde je důležitá inspirace a kreativita, jako jsou umělecké dílny nebo kanceláře.

 

Psychologie barev se používá v mnoha oblastech a při výběrů oblečení a doplňků je vždy dobré na toto pamatovat a zvolit tak tu správnou barvu pro konkrétní příležitost.